Ezekre figyelj, ha babát szeretnél: a legfontosabb teherbeesést támogató életmódtanácsok, vitaminok és gyógynövények
Olvassuk, hogy az utóbbi 20 évben a párok 25-50%-ánál már az első baba vállalása sem zökkenőmentes – a durva statisztika mögött álló mélyen megrázó történekbe belegondolni sem merünk.
Érthető, hogy megijedsz, amikor diagnosztizálják az ösztrogéndominanciát, PCOS-t, pajzsmirigy-problémát, endomentriózist vagy a párodnál a nem megfelelő spermamennyiséget- vagy minőséget.
Az esetek többségében mégsem kell azonnal drasztikus lépéseket tenni a fogantatás elősegítésére, mert az életmóddal mindegyik állapoton sokat tudtok javítani.
Ezt az összefoglalót jó szívvel ajánljuk, ha átfogó képet szeretnél kapni a teherbeesést segítő tényezőkről, mielőtt komoly és költséges kezelésekbe vágsz. Ha közvetlenül egy-egy főbb témához ugranál, kattints az alcímekre:
ISMERD KI A TESTED, MIELŐTT „TUTI LISTÁT” KERESEL
Mert nemcsak kifinomult, hanem egyedi rendszer is, tehát nem biztos, hogy ami másnál bevált, az nálad is működni fog.
Annyi viszont mindannyiunkban közös, hogy a szervezetünk reagál a stresszre – a kérdés csak az, hogy milyen tünetekkel és mikor szakad el a cérna.
Fáradékonyság, lassabb regeneráció, nehézkes vagy zaklatott alvás, fájdalmas menstruáció, pattanások, mellérzékenység…a hasonló jelzések figyelmeztető suttogások a testedtől, amelyek kiabálássá erősödnek, ha nem foglalkozol velük.
Ezért fontos, hogy ledobj magadról egy kis terhet, amikor elfáradsz.
Például bízd a párodra a bevásárlást (vagy intézd el online), rendeljetek ételt, ha túl fáradt vagy főzni vagy vedd lazábban a takarítást. Hidd el, a tested – különösen a hormonháztartásod – minden kis könnyítést meghálál.
Ha már jól beszéled a tested nyelvét, akkor van értelme a termékenységet segítő módszerekkel foglalkozni.
KEZDJÜK A LEGFONTOSABBAL
Az alvással.
A várandósság alfája a hormonegyensúly, amelynek nagyjából akkora szüksége van a stabil napi ritmusra, mint sivatagban szomjazónak egy üveg vízre, ezért alakíts ki reggeli és esti rutint, tarts viszonylag állandó étkezési, lefekvési és ébredési időpontokat.
És ha már időpontok: a szakirodalomban egyetértés van abban, hogy a férfi és női hormonrendszernek a legjobb az éjfél előtti lefekvés és 7-9 óra alvás. Bár mi is találkoztunk olyan emberrel, aki váltig állította, hogy tökéletesen üzemel napi 5-6 óra alvással, de az az igazság, hogy ennyi pihenés csak keveseknek elég a sejtregenerációhoz, izomépítéshez, a napközben érkező információk feldolgozásához és az immunrendszer helyreállításához.
(Nekik is csak azért, mert egy ritka génmutációjuk van.)
Ha az alvásrendezéssel megvagy, akkor jöhet a stresszkezelés, aminek kellemes mellékhatásaként megfelelően fog működni az idegrendszered szimpatikus és paraszimpatikus ága – ez ugyancsak létszükséglet a megfelelő hormontermeléshez.
Erre a két stabil alapra már van értelme biztonságos falakat felhúzni.
TÁPLÁLÓ ÉTREND NÉLKÜL A LEGDRÁGÁBB VITAMIN IS KIDOBOTT PÉNZ
Na meg a megfelelő mennyiségű és minőségű mozgás nélkül.
Mindkettőről napokig lehetne beszélni, de nem ez a cikk fő témája, ezért dióhéjba csomagoljuk a lényeget.
- Nincs egy mindenkinek tökéletes étrend.
- Az ipari termékek bolhányi helyet kapjanak a kamrádban és a hűtődben.
- Egyél színesen, szezonálisan.
- Annyit mozogj, amennyi neked jól esik.
TÖLTSD FEL A SZERVEZETED TERMÉKENYSÉGET TÁMOGATÓ VITAMINOKKAL
Nem véletlen, hogy csak a fenti előzmények után térünk rá az étrend-kiegészítőkre, amelyek az egészséges peteérés támogatásával segítik a teherbeesést.
Van, akinél már az alapvető életmódpillérek rendezése elősegíti a fogantatást, de ha úgy érzed, hogy szükségetek lesz plusz löketre, akkor a következő vitaminok, ásványi anyagok bevitelére helyezzetek nagyobb hangsúlyt.
- C- és D-vitamin. Jól működő immunrendszer nélkül semmi sem funkcionál 100%-osan, de a D-vitamin a hormonegyensúlyért, a C-vitamin pedig más vitaminok, ásványi anyagok hasznosulásáért is felel. Egyikből sem a gumicukros, édesítős, színes verziót javasoljuk, hanem a természet adta forrásokat, tehát friss zöldségeket, gyümölcsöket, magvakat, illetve azt, hogy minél több időt tölts a szabadban napközben. Jó szívvel ajánljuk ezek mellett a szuperimmun mix porunkat is, mely 5-féle superfood keveréke.
- A vas a női szervezet egyik legfontosabb ásványi anyaga, amelyről a ferritin szint ellenőrzésével kapsz megbízható képet. A vaskészletek feltöltésének legbiztosabb módja a változatos és teljes értékű táplálkozás, amiben helyet kap például a cékla, feketebab, hőkezelt spenót, tempeh, bio tofu, quinoa, amaránt, vegyes táplálkozásnál pedig kis mennyiségben a máj vagy a legeltetett marha húsa. Nálunk a céklát ebben a változatban keresd.
- Az E-vitamin nőknél a petesejtek, férfiaknál a spermiumok egészsége miatt fontos, ezen felül erős antioxidáns, ami elengedhetetlen a stressz okozta szabadgyökök megkötéséhez. Remek forrása a mandula, a törökmogyoró és a gabonacsírák.
- A cink szintén a petesejtek és a spermiumok miatt fontos, de a vetélés kockázatát is csökkentheti – a legjobb hatást B-vitaminokkal kombinálva fejti ki. Ha az étrended szerves részét képezik a hüvelyesek (csicseriborsó, lencse, bab), a brokkoli, a lenmag és a kendermag (hántolt formában ezerféleképpen tudod felhasználni), akkor észrevétlenül gondoskodsz a cinkraktáraid feltöltéséről.
- Az omega-3 a petefészek és a méh vérellátása miatt kerül szóba, de a teherbeesés után is fontos szerepe van a magzat IQ-jának és agyának fejlődésében.
- Kutatások szerint a NAC (N-acetil-cisztein) szintén támogatja a petesejtek fejlődését és pozitív hatással van a méhnyaknyákra.
- Talán a B9-vitaminra (folátra) hivatkoznak a legtöbb teherbeesés elősegítésével foglalkozó cikkben. Nem véletlen, mert fontos szerepet játszik a szövetek és sejtek növekedésében, működésében, ezzel csökkenti a magzati károsodás (pl. velőcsőzáródási rendellenesség) esélyét.
Arra figyelj, hogy a folát és a folsav között hatalmas különbség van, ami azért fontos, mert a populáció kb. 50%-a csak a folsav metilált formáját, azaz a folátot tudja hasznosítani. (Magyarán, ha nem tudod, melyik 50%-ba tartozol, akkor az a biztos, ha a folátot szeded.)
- A szelénről viszonylag keveset hallunk a fogantatás kapcsán, pedig lényeges mikrotápanyag, amely a női és férfi oldalról is támogatja a termékenységet. Az egyik legjobb forrása a paradió, amiből elég napi 1-2 szem.
Kérlek, hogy a listát a jelenlegi értékeidet figyelembe véve alkalmazd, tehát ne vegyél meg gondolkodás nélkül minden táplálékkiegészítőt, mert a legtöbb vitamint és ásványi anyagot túl lehet adagolni.
Azt is jegyezd meg, hogy egy jól összerakott étrenddel szinte minden mikrotápanyagról természetesen tudsz gondoskodni.
„GYÓGYNÖVÉNYEK IS TÁMOGATHATJÁK A FOGANTATÁST?”
Van amelyikről sikerült bizonyítani, hogy pozitívan befolyásolja a hormonegyensúlyt, de ismételjük magunkat: csak az alapok rendezése után nyúljatok bármelyikhez.
- Az egyik az utóbbi években felkapott barátcserje, ami fokozza a progeszterontermelést és segít egyensúlyba hozni a prolaktinszintet.
Sajnos sok cég csak a bizniszt látja és a minőség helyett a haszonra figyel, ezért olyan terméket keress, ami megbízható forrásból származik és nem spórolták ki belőle a hatóanyagokat.
Ebben például 400 mg barátcserje van kapszulánként, ezért elég belőle napi 2 szem.
- A vörös málnalevélről először csak azt hallottuk, hogy segít csökkenteni a menstruációs fájdalmakat és a PMS tüneteket, de amikor kicsit mélyebbre ástunk, akkor kiderült, hogy a fogantatást is támogatja.
- A csalánteáról a legtöbb embernek a vízhajtás jut eszébe, pedig ennél jóval többet tudnak a zöld levelek. A klorofilltartalma segíti a méregtelenítést, ami kulcsfontosságú az egészséges hormontermelés szempontjájól, ezen felül gyulladáscsökkentő hatású és segít optimalizálni a vércukorszintet.
- A maca szintén hirtelen lett népszerű és a vele kapcsolatos téves információk is futótűzként terjedtek. A világszerte ismert gyógynövényt férfiaknak is érdemes fogyasztaniuk a hormonegyensúly megteremtése és a termékenység fokozása érdekében. Porként könnyen be tudod állítani a neked megfelelő mennyiséget (elkeverheted pl. egy deci 100%-os narancslében vagy hozzáadhatod smoothie-hoz, turmixhoz).
A gyógynövényekre különösen igaz, hogy egyiket se alkalmazd nyakló nélkül. Az a biztos, ha kikéred egy szakértő véleményét – pláne, ha PCOS-sel IR-rel, endometriózissal, bármilyen anyagcsere- vagy hormonproblémával küzdesz.
Ha maradt kérdésed, akkor tedd fel bátran e-mailben (shop@oraniqa.hu) és megválaszoljuk, ha pedig a fenti tanácsok mellett biztonságos, adalékanyagmentes fogantatást elősegítő étrendkiegészítőket keresel, akkor érdemes szétnézned itt – természetesen bármelyikről kérdezhetsz.