Kenderkóc, kenderbeton, kenderház, kendermag, kenderfehérje
A minap több órám telt azzal, hogy a BIO, nyers hántolt kendermaghoz kerestem információkat – szerettem volna valami új, fincsi, karakteres vegán proteines receptet kiötleni. Ebből egyelőre nem lett semmi, de elképesztő érdekességekbe botlottam a kender felhasználási módjairól. Úgy gondoltam, vétek lenne nem megosztani veletek.
Természetesen nem megyünk el szó nélkül a kendermagfehérje parádés tulajdonságai mellett sem.
A kender sokkal-sokkal több, mint bio protein forrás!
A kender a legősibb ipari növény, á-tól cettig minden porcikáját fel lehet használni! Eleinknek a kezdet kezdetén eszük ágában sem volt fogyasztani – csak rostjáért termesztették.
Ház is épült a felhasználásával! Japánban, Nagano városában 1698 óta áll a világ legrégibb kenderháza! A nemzeti örökség része, múzeum. Fala kenderbeton, teteje kenderkóró és kenderrost.
Napjainkban egyre inkább visszafordulunk ehhez az ősi csodaanyaghoz, nem csak határainkon túl, hanem idehaza is. 2016-ban kezdték meg az első két kenderház építését, környezetbarát kenderbetonból. A kenderbeton csodás képessége, hogy több üvegházhatású gáz megkötésére képes mint a fák, eközben még oxigént is termel!
Kenderszár, kenderlevél
Szárából, leveléből kötél, papír, szövet, táska, szigetelőanyag, tégla, pozdorja is előállítható. Azokat a kenderrészeket, melyet nem tudnak megfonni, tömítésre, tömőanyagként, és környezetbarát, „zöldépítő” építőanyagként (tégla, hőszigetelő lapok…) is hasznosítottak, hasznosítanak. Jó nedvszívóképességű, kiváló alom.
A kender az egyik leggyorsabban megújuló természeti erőforrásunk: négy hónap alatt aratásra kész, szemben a fával, négyszer nagyobb a terméshozama, ráadásul nem igényel akkora területet, mint a fák.
Kenderolaj
A hidegen préselt kendermagolaj esszenciális (Omega 3-6, GLA) zsírsavtartalma a növények közt a legmagasabb, és az egyetlen forrás, mely számunkra leginkább hasznosíthatóan, tökéletes arányban tartalmazza a telítetlen zsírsavakat!
A benne található, a szervezetünk számára azonnal hasznosítható, többszörösen telítetlen esszenciális γ-linolénsav bizonyítottan hatékony a szívműködés támogatásában, hormonális és bőrproblémák esetén. Az immunrendszer katalizátora, az erek zsírseprője. A kisajtolt kenderpogácsából készült liszt jelentős, jó minőségű fehérjetartalommal bír.
Kendermag – vegán protein – az Organiqa kedvelt fehérje pora
A gluténmentes kendermag gazdag növényi fehérjetartalmához kétség nem fér. Egy evőkanálban körülbelül 9,5g fehérje van. Mivel mind a kilenc aminosavat tartalmazza melyet szervezetünk nem tud előállítani, ezért teljes értékű fehérjeforrás!
A vegetariánus és vegán étrend elsőrendű, tökéletes proteinforrása.
A hántolt kendermag a magas fehérjetartalom mellett gazdag rosttartalommal is büszkélkedhet. Egy evőkanál körülbelül 1,2g rostot tartalmaz.
A dús rosttartalom előnyei:
· csökken az étvágy, így segít a testsúlyt kordában tartani,
· stabilizálja a vércukorszintet,
· megmozgatja a renyhe, lusta beleket.
Ásványi és vitamintartalma
Tele van E-vitaminnal, Magnéziummal, Foszforral, Káliummal, Vassal, Cinkkel, B-vitaminokkal (niacin, riboflavin, tiamin, folsav).
Gyulladáscsökkentő, elősegíti a sebgyógyulást, az immunrendszer támogatója, energetizáló, fokozza a libidót, remek haj- és bőrtápláló.
Neuroprotektív, azaz idegsejteket védő, degeneratív folyamatokat lassító hatása is ismert.
Számtalan felhasználási módja van: egészben, vagy fehérjeporként salátákhoz, smoothie-k, joghurtok, sütemények hozzávalójaként, egyéb superfood porokkal megbolondítva…
Az új recept azóta sem készült el, de ami késik…
Addig viszont itt egy jól bevált finom, markáns ízű kendermagos pesto recept.